вівторок, 23 квітня 2024 р.

Практичне заняття з елементами тренінгу «Зниження тривожності дітей під час війни»


  

Практичне заняття з елементами тренінгу
«Зниження тривожності дітей під час війни»
 

 Мета: формування психологічної стійкості дітей, спроможності до пристосування в складному світі. 

 

Завдання:

- стимулювати власні можливості дитини для подолання тривожних станів;

- розвивати практичні вміння та навички учасників  працювати з уявою як ресурсом у подоланні стану страхів ;

-формувати почуття безпеки важливої умови усунення страхів засобами арт-терапії;

 
 Матеріали: маркери, фломастери, аркуші паперу.
 
Хід заняття.
Вступна частина.
Вправа- загадка:
Психолог: Відгадайте загадку: « Вона не має ціни. Вона збагачує тих, хто її отримує, не збіднюючи тих, хто її дарує. Вона триває одну мить, пам'ять про неї залишається надовго. Немає таких багатих, які могли б прожити без неї, і немає таких бідних, які не стали б багатшими її милістю. Вона створює щастя в будинку, атмосферу доброзичливості в справах і служить паролем для друзів. Разом із тим її не можна купити, випросити, позичити або вкрасти, бо вона являє собою цінність, яка не принесе ніякої користі, якщо не буде йти від чистого серця ». (Посмішка).
- Посміхніться, будь ласка, один одному. Чудово. Сьогодні у нас практичне заняття з елементами тренінгу.

 

 

Знайомство учасників «Хочу про себе сказати, що я …»

 

Мета: сприяти розвитку в учнів рефлексії особистісних якостей, вмінь, здібностей.

Хід вправи: учасникам пропонується протягом хвилини записати на аркуші паперу, а потім по черзі зачитати продовження речення: «Хочу про себе сказати, що я …» Обговорення: - Чи складно було вам завершити речення? - Що ви відчували, коли дописували кінцівку речення?

Обговорення правил роботи в групі. 

1.Основними правилами роботи в групі будуть такі: 

2.Бути активним.

3.Звертатися одне до одного на ім'я.

4.Не критикувати.

5.Правило піднятої руки.

6.Бути щирим.

7.Не оцінювати одне одного.

8.Поважати думку інших

9.Дотримуватися запропонованих правил.

Мозковий штурм «Тривожність – це …»

Мета: вислухати висловлення всіх учасників групи та узагальнити уявлення про поняття тривожності.

Хід вправи: записати на папері, а потім зачитати вголос свої міркування стосовно визначення поняття тривожності. По завершенню учні разом із психологом формулюють загальне означення із врахуванням теми тренінгу.

Обговорення: - Що ви відчували, коли визначали, що таке тривожність? - Що, на вашу думку, впливало на визначення тривожності?

Інформаційно-практичний блок

Страх і тривога — це звичайні емоції у повсякденному житті школярів, а під час війни — особливо. Але в чому саме полягає різниця між страхом і тривогою? 

– Що таке тривожність і як вона виникає?

Насамперед, варто зазначити, що є дві схожі емоції, які часто плутають – тривога і страх. Але вони суттєво різняться. Страх – це те, що ми відчуваємо прямо зараз як реакцію на події, що відбуваються, тоді як тривога стосується подій у минулому чи майбутньому, які ми переносним на нинішній момент. Наприклад, якщо ви зустріли в лісі ведмедя, то відчуваєте реальну небезпеку тут і зараз, – це страх. А якщо ви зібралися до лісу за ягодами, але думаєте про те, що можете зустріти ведмедя, і це псує вам настрій – це тривога.

Ми звикли говорити, що страх, злість, тривога тощо – негативні емоції, щось погане. Проте насправді, це нормальні почуття, вони важливі та корисні для людини, як і будь-які інші. Аж до того моменту, коли людина повністю занурюється в цю тривогу, їй стає складно перемикатися з думок про минуле чи майбутнє на нинішній момент, коли вона перестає помічати, що насправді перебуває в безпечному місці й жодної загрози немає. Так виникає тривожність. А як наше фізичне здоров'я реагує на тривожність! Якщо неможливо захиститися втечею або нападом, то ти опиняєшся у владі гніву, стаєш агресивним, дратівливим.

Важливо зрозуміти, що тривожність - це всього лише продукт вашої уяви. Сміливо погляньте її в обличчя, розпізнайте її. І тоді виявите, що ви з нею не одне і те ж. Подивіться на вашу тривожність, як на кадри з фільму, що швидко миготять і тут же зникають. Те, що Ви бачите, насправді не існує.

Тривожність прийде і піде, якщо ви самі не будете її наполегливо затримувати.

 

Проте ще раз підкреслю: тривога – емоція, властива всім людям без винятку, незалежно від професії, матеріального стану, статі, віку. Тож із тривогою треба не боротися, а “знаходити спільну мову”, щоби вона не заважала активному життю. Сьогодні ми спробуємо навчитися позбавлятися власної тривожності.

 

 

ВПРАВИ ДЛЯ ПОДОЛАННЯ ТРИВОЖНОСТІ В УМОВАХ ВІЙНИ

Дихання по квадрату

Це одна з найпростіших методик швидкого заспокоєння. За цією методикою потрібно пальцем однієї руки водити по долоні іншої, утворюючи квадрат. На вертикальних гранях уявного квадрату треба робити вдих/видих, а на горизонтальних паузи. Вдих – пауза – видих – пауза. Так треба повторювати хвилин з п’ять або поки не заспокоїшся. Таким чином людина починає контролювати своє дихання. Також це і тактильні відчуття – людина починає відчувати своє тіло.

 

Вправи для розслаблення та зняття м’язового напруження

 

Квітка та свічка. Уявіть, що у вас в одній руці приємно пахне квітка, а у іншій – запалена свічка. Повільно зробіть вдих через ніс і уявіть, що відчуваєте запах квітки. Повільно видихніть через рот, наче задуваєте свічку. Повторіть кілька разів.

Лимони. Уявіть, ніби ви підходите до дерева та зриваєте два лимони, по одному у кожну руку. Сильно стисніть лимони, щоб вичавити сік. Вичавлюйте, вичавлюйте, вичавлюйте... Киньте лимони на підлогу та розслабте руки. Затим повторюйте, доки соку не набереться на склянку лимонаду. Після останнього натискання та кидка струсіть руки, щоб розслабитися.

 

Лінивий кіт. Уявіть, що ви лінивий кіт, який щойно прокинувся після приємного сну. Широко позіхніть, помурчіть. Потім витягніть руки, ноги та спину – і потягніться повільно, як кіт. Розслабтеся.

 

Пір’їнка і статуя. Уявіть, що ви пір’їнка, яка літає у повітрі, приблизно на десять секунд. Раптом ви завмираєте й перетворюєтеся на статую. Не рухайтеся! Затим повільно розслабтеся, знову перетворюючись на пір’їнку. Повторіть кілька разів.

 

Черепаха. Уявіть, що ви черепаха, яка вийшла на прогулянку. Але раптом почався дощ. Щільно згорніться у калачик під панциром десь на десять секунд. Уявіть, що знову вийшло сонце, тому можна вилазити з панцира та продовжити розслаблену прогулянку. Повторіть кілька разів. Завершіть вправу прогулянкою, щоб ваше тіло розслабилося.

Арт терапевтична релаксаційна вправа "Черепашка сили"

Мета: актуалізація творчих здібностей, гармонізація емоційного стану, формування почуття безпеки

Інструкція: Учасники мають намалювати черепаху, або панцир.

Панцир черепахи – це своєрідна схема мандали, яку можна використовувати  для заспокоєння внутрішніх станів.

Далі учасники можуть назвати свою черепаху і дати їй певні характеристики.

Питання для обговорення:

• що допомагає черепасі вижити в природі?

• де вона мешкає?

• що ви знаєте про панцир черепахи?

• в яких випадках повільність черепасі допомагає, а в яких шкодить?

 


 


 



 





 

 


 

 

 

Висновок. Групова рефлексія. 
Психолог пропонує учням поділитися враженнями від заняття продовжуючи речення: сьогодні я зрозумів, що…сьогодні на занятті я…» 

 

Використані джерела:

 

Вознесенська О., Мова Л. Арт-терапія в роботі практичного психолога: використання арт-технологій в освіті: науково-виробниче видання. Київ: «Шкільний світ», 2001

https://nus.org.ua/articles/tryvoga-i-tryvozhnist-yak-uporatysya-zi-skladnymy-emotsiyamy/

https://osvitoria.media/experience/supersyly-proty-strahu-ta-tryvogy-12-vprav-ta-igor/

https://ye.ua/syspilstvo/63416_Vpravi_ta_igri_dlya_znyattya_stresu_trivogi_ta_paniki_u_ditey.html

Немає коментарів:

Дописати коментар