Мета: гармонізація комунікативної сфери дитячо-батьківських
відносин.
Завдання: аналіз актуального стану комунікативної сфери дитячо-батьківських
відносин; розвиток у батьків навичок конструктивних комунікативних взаємин з
дітьми.
Організаційна частина.
1. Привітання батьків.
2. Вступ батьків у тематику заняття.
Лекційна частина.
1. Вправа «Ефективне спілкування»
• на першому етапі група обговорює,
які якості важливі для успішного міжособистісного та внутрішньосімейного
спілкування;
• на другому - кожен учасник групи
на індивідуальному бланку записує ті якості, які на його думку сприяють
успішному спілкуванню (в цей список можуть увійти не лише ті якості, які були
названі при груповому обговоренні, а також і ті, які з якихось причин не були
підтримані групою);
• потім, кожен повинен оцінити
ступінь прояву якості, зазначених в індивідуальному списку за шкалою від 1 до
6, після того, як оцінять себе, оціночний лист здається керівнику, так як він
буде потрібен для подальших занять.
2. Дискусійне обговорення,
запитання:
• Скільки часу в день ви приділяєте
спілкуванню з вашою дитиною?
• В який час дня ви найчастіше
спілкуєтеся з дитиною?
• На які теми ви розмовляєте з
дитиною найчастіше?
• Ви спілкуєтеся з дитиною також як
і з близькими друзями? Чому?
• Чи подобається вам те, як ви
спілкуєтеся з дитиною? Чому?
Активна частина.
1. Вправа «Резервні можливості
комунікацій».
1-я частина-слухання.
Група розбивається на пари. Один з
партнерів повідомляє яке-небудь твердження, наприклад «Мій син погано вчиться».
Завдання другого співрозмовника, по-перше, дізнатися, які емоції і почуття
відчуває його партнер повідомляє той чи інший факт по-друге - передати своїми
вилову почуття співрозмовника і спробувати переказати їх зміст однією фразою
доцільно використання слів Я розумію Вас ....». Співрозмовники міняються
ролями.
Примітка. Керівнику необхідно на
прикладі показати, як виконується кожна частина цієї вправи.
2. Вправа «Ситуаційне реагування».
Роздаються картки, де записані дитячі затвердження. Батькам необхідну
спланувати і записати свою реакцію на почуте за наступною схемою:
• Переконатися в тому, що
затвердження зрозуміле правильно - «Ти маєш на увазі, що...».
• Підтвердити те, що ви дійсно
зрозуміли почуте - «Я тебе розумію ...».
• Показати, що ви поділяєте почуття
дитини - «Мені теж ...».
• Переконати дитину в тому, що
проблема розв'язана - «Ми разом ...». Виконавши вправу батьки зачитують один
одному свої варіанти висловлювань та коментують почуте.
3. Дискусія на тему «Саботажники
спілкування».
Батькам пропонується серія
висловлювань, що містять елементи деструктивності. Завдання групи виявити, в
чому помилковість цих фраз і змінити їх.
• «Якщо ти негайно не сядеш за
уроки, я не дозволю тобі ввечері піти гуляти на вулицю», «Або ти зараз же йдеш
спати, або я закриваю тебе: в темній кімнаті одного» - Загроза.
• «Швидко додому!»,, «Марш в
ліжко!», «Сідай за стіл!» - Накази.
*«Ти знову погано порізав хліб», «Ти
дуже неакуратно їж», «Ти . нечупара» - Негативна критика.
* «Ти вчинив як дурень», «Ти впертий
як осел» -Образливі прізвиська.
* «Ти повинна слухати кожне моє слово»,
«Ти повинен робити так як я говорю», «Ви не повинні так кричати коли граєте» -
Слова-«боржники».
Рефлексія.
Домашнє завдання. Самоспостереження
(батькам необхідно звернути увагу на те, як вони висувають вимоги дитині, як
дитина зазвичай реагує на прохання батьків, а також проаналізувати як часто і
яким способом вони хвалять дитину).
Стимульний матеріал: текст мінілекції «Роль спілкування в дитячо-батьківських
відносинах» і дискусійних питань; аркуші А4; фломастери; картки з ситуаціями
для вправи «Ситуаційне реагування»; бланк вправи «Саботажники спілкування»;
бланки рефлексії; бланки картки включеного спостереження.
Немає коментарів:
Дописати коментар