вівторок, 10 листопада 2015 р.

Класна година-тренінг для батьків та дітей

«Батьки та діти»
Мета: гармонізація дитино-батьківських стосунків
Очікувані результати:
  • Учасники з'ясують своє ставлення до проблем «батьків та дітей»
  • сформують позитивну установку на ставлення до світу одне одного,
  • підвищать рівень емпатії,
  • навчаться відкриватися іншим людям та відкривати їх для себе,
  • розшириться психолого-педагогічний кругозір батьків.
Обладнання: 2 пачки фломастерів, 4 половинки аркуша ватману з заготовкою серединки ромашки, шматочки кольорового паперу, телевізор/запис «Рапсодії природи», поради дітям і поради батькам на окремих аркушах паперу.
Хід заходу
I.                Вступна частина
Повідомлення мети заняття, мотивація учасників
Нещодавно на батьківських зборах і тренінгах мною було поставлено запитання: «Скільки часу на добу ви приділяєте своїй дитині?» Чимало подібних вам батьків заусміхалися і зізналися, що не досить часу, й не стільки, скільки хотілося б. І сьогодні нам дається можливість присвятити один одному час: ми дітям - діти нам. Сьогоднішнє заняття, сподіваюся, зблизить усіх нас. Ми дізнаємося щось нове про один одного, можливо, зможемо спільно вирішити певні проблеми,  подивимося на себе зі сторони, і навчимося цінувати час, який проводимо разом з дітьми і батьками.
Вправа «Знайомство»
Щоб ми змогли більше довідатися один про одного, я, як ведучий сьогоднішнього заняття, пропоную всім сісти до кола. Ви повинні будете сказати кілька фраз себе, те, що вам хотілося б себе сказати, назвати себе, оскільки хотілося б, щоб сьогодні після того зверталися.
 Обговорення  питань:
  • Чи є у вас проблема відносин батьків та дітей?
  • У чому полягає ця проблему?
  • Чи насправді  справді існує ця проблема?
  • Як її вирішити?
  • Чому так багато різних думок?
  1. Основна частина
Вправа «Ідеальні батьки - ідеальні діти»
Група батьків і велика група дітей виконують завдання окремо. Протягом 10 хвилин на половинці аркуші ватману скласти портрет ідеального батька, наводячи аркушах ромашки якості притаманні ідеальній батькові чи матері і інший половинці ватману так само, якості притаманні ідеальній дитині.
Після виступів представників із групи батьків і групи дітей, обговоривши результати, виділяємо однакові риси в обох групах.
Вправа «Поміняймося ролями»
Щоб дорослим і дітям легше було розуміти одне одного, пропоную помінятися ролями – організуємо умовні сім'ї, де роль дітей виконують батьки, а роль батьків – діти.
Необхідно розіграти ситуацію неуспіху, де у «дитини» вочевидь був невдалий досвід (чи школі, чи вдома, чи дружньому колі). «Дитина» розповідає «батькам», що з нею сталося. Для «батьків» заготовлені приклади висловів, якими вони реагують на розказану ситуацію. Сім'ї вибирають шматочками кольорового паперу, через 5 хвилин грайте ситуацію.
1 сім'я. Дитина розповідає про ситуацію неуспіху (провинності), очікуючи, що батьки його пожаліють. На кожну фразу дитини, вони вимовляють: «Я тисячу разів тобі говорив, що…», «Скільки разів тобі повторювати…», «Невже тобі важко запам'ятати, що…», «Ти така сама (такий самий), як твоя мама (твій тато)…»
2 сім'я. Дитина розповідає про ситуацію свого неуспіху (провинності), очікуючи, що його лаятимуть батьки, але кожну його фразу батьки вимовляють: «Розкажи докладніше, як…», «Ти дуже розумна, і це знаю, що знайдеш вихід із цієї становища. Що ти збираєшся робити?», «Чим можу я тобі допомогти?», «Що ти зробиш наступного разу у такому ж випадку..?»
3 і 4 сім'я. «Розкажи, докладніше як це сталося?» - «Ти дуже розумна, і це знаю, що знайдеш вихід із цієї становища. Що ти від збираєшся робити?» - «Чим я можу тобі допомогти?» - «Що ти зробиш наступного разу у разі..?»
Після виконання вправи обговорити почуття, які відчували учасники у першому та у другому випадку. Необхідно вийти на аналіз конкретних ситуацій з досвіду спілкування батьків зі своїми дітьми.
  1. Заключна частина
Рефлексія
Учасникам заняття пропонується висловити свою думку з приводу проведеного заняття.
Вправа «Побажання»
На прощання роздати поради батькам і їхнім дітям листи паперу кожному.
Поради дітям
  1. Довіряйте батькам! це найбільш близькі вам люди, лише вони можуть допомогти вам, дати добру пораду.
  2. Розповідайте їм про проблеми, невдачі, проблеми.
  3. Ділиться своїми радощами.
  4. Дбайте про батьків: у них  багато труднощів.
  5. Намагайтеся їх  розуміти, допомагайте їм. Не засмучуйте їх і ображайтеся на них даремно.
Поради батькам
  1. Кожна дитина - відмінник чи двієчник, рухливий чи повільна, атлет чи рохля - заслуговує кохання, і поваги: цінність у ньому самому.
  2. Пам'ятаєте, що вона не складається повністю з недоліків, слабкостей, неуспіхів. Переваги в дитині є  завжди, треба вміти їх бачити.
  3. Не скупіться на похвалу.
  4. Хвалити треба виконавця, а критикувати лише виконання. Хвалити персонально, а критикувати максимально байдуже.
  5. Будь-яке підвищення вимог треба розпочинати з похвали, навіть авансом.
  6. Ставте перед дитиною досяжні мети.
  7. Замість наказувати просіть поради чи допомоги, як в рівного чи старшого.
  8. Дозволи вчать дітей набагато краще, ніж заборони.
  9. За необхідності покарання пам'ятаєте, що не варто двічі карати за одні й ті самі помилки.
  10. Дитина обов'язково мусить розуміти, внаслідок чого і чому її карають.
  11. Треба переконати себе, що у йому найчастіше зауваження, вимоги не потрібні!

Я зичу всім вам прагнути стати ідеальними батьками та ідеальними дітьми!!!

Немає коментарів:

Дописати коментар